کمردرد و واریس در حاملگی

 

کمردرد های حاملگی تقریبا” در ۷۰% زنان بروز میکند و در افراد چاق بیشتر است.لازم است تا از اضافه وزن بیش از حد در حاملگی جلوگیری شود.از سویی نشستن ، هنگام برداشتن اشیا به جای خم شدن،گذاشتن بالش زیر پاو پشت در زمان نشستن یا خوابیدن، و پرهیز از پوشیدن کفش پاشنه بلند نیز ضروری است.معمولا” درد با استامینوفن و پماد موضعی و استفاده از شکم بند های مخصوص حاملگی تا حد قابل قبولی بهتر میشود اما در صورت شدید بودن معاینه ارتوپدیک از نظر مشکلات ستون فقرات و دیسک های بین مهره ای الزامی است.
سوزش سر دل بویژه در اواخر حاملگی از شکایات شایع است.توصیه میکنیم خانمها از دراز کشیدن تا دستکم دو ساعت بعد از غذا بپرهیزند، در زمان خواب زیر سر خود بالش بلند بگذارند و از مصرف غذاهای تند،ترش و پر ادویه خودداری کنند.استفاده از سایمتیدین،رانیتیدین و یا امپرازول در حاملگی بی خطر است.در صورت ادامه مشکل باید اندوسکپی صورت گیرد.اگر زخم معده یا دوازدهه تشخیص داده شود درمان با آنتی اسید و سوکرالفیت انجام شده و در صورت مثبت بودن باکتری هلیکوباکترپیلوری میتوان از رژیم های آنتی بیوتیکی بدون تتراسیکلین در حاملگی استفاده کرد.
واریسهای اندام تحتانی نیز بر اثر افزایش وزن سر پا ماندن طولانی ایجاد میشوند و معمولا” به پوشیدن جوراب واریس و استراحت دوره ای و بالا بردن پاها پاسخ میدهند.معمولا”از درمان جراحی واریس در دوران حاملگی اجتناب میشود.
بواسیر ممکن است اولین بار در حاملگی ایجاد شود ولی اغلب بواسیرهای قدیمی در حاملگی عود میکنند.در این حالت استفاده از فیبر(میوه ها و سبزیجات) و نرم کننده های مدفوع برای جلوگیری از یبوست،نشستن در آب گرم،بی حس کننده های موضعی و داروهای موضعی بواسیر مفیدند.
در اوایل حاملگی خانمها بدلیل اثر پروژسترون از خواب بیش از حد و کم شدن حافظه شکایت دارند.حال آنکه پس از مدتی اختلال در خواب ایجاد میشود و خواب شبانه کم شده و روز بعد خستگی و کلافگی ایجاد میشود.بهتر است این خانمها در روز به فواصل منظم خوابهای کوتاه داشته باشند.مصرف یک آرام بخش ملایم قبل از خواب شب مثل دیفن هیدرامین نیز مشکلی ایجاد نمیکند.
استروژن بالا در حاملگی باعث افزایش موکوس دهانه رحم میشود و لذا اغلب خانمهای حامله دچار افزایش ترشح میشوند.این ترشحات در صورت بدبو نبودن و نداشتن خارش ،عفونی محسوب نشده و نیاز به هیچ درمانی ندارند