جراحی ستون فقرات بعد از شکستگی های فشاری مهره های پشتی و کمری:

1: آیا شما به جراحی نیاز دارید؟

در اغلب موارد شکستگی های فشاری مهره های پشتی و کمری، ترک های کوچکی در استخوان ها به علت پوکی استخوان هستند و طی سه ماه خود به خود بهبود پیدا می کنند. ولی اگر شما درد زیادی دارید و با دارو، استراحت و بریس بهبود نیافته اید، ممکن است نیاز به جراحی داشته باشید. همچنین پزشکتان ممکن است برای جلوگیری از آسیب به عصب های مهره ها به شما پیشنهاد جراحی دهد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2: انواع جراحی:

دو نوع شایع جراحی شامل ورتبروپلاستی و کیفوپلاستی هستند. جراح به داخل استخوانهای شکسته سیمان تزریق می کند تا باعث پایداری مهره ها شود. این کار از طریق یک سوراخ کوچک انجام می شود و بنابراین شما بسیار سریعتر بهبود می یابید. یک انتخاب دیگر جراحی جوش دادن مهره ها می باشد. جراح شما برخی از استخوانهایتان را به هم جوش می دهد تا باعث تقویت انها شود. این روش دوره ی نقاهت طولانی تری دارد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3: آماده جراحی شوید:

قبل از جراحی، جراحتان از ستون فقراتتان با رادیوگرافی ، ام آر آی یا سی تی اسکن تصویربرداری می کند. اگر احتمال حامله بودن وجود دارد و یا شما هرگونه حساسیتی دارید به پزشکتان اطلاع دهید. داروهای مصرفیتان را به پزشکتان بگویید. ممکن است لازم باشد که برخی از مسکن ها و دیگر داروهای رقیق کننده  خون را قبل از جراحی قطع کنید. در شب قبل از جراحی از نیمه شب نباید آب یا غذا بخورید.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4: در طی جراحی چه اتفاقی می افتد؟

اگر شما تحت عمل ورتبروپلاستی قرار می گیرید، جراحتان از یک سوزن برای تزریق سیمان به داخل مهره ی آسیب دیده استفاده می کند. در کیفوپلاستی او ابتدا یک بالن کوچک را داخل استخوان قرار می دهد و آن را باد می کند تا ارتفاع مهره به حالت قبلی نزدیک شود. سپس او بالن را خارج می کند و سیمان را داخل فضای ایجاد شده تزریق می کند. در جوش دادن مهره ها پزشکتان از پیچ پلاک و یا میله هایی برای نگه داشتن استخوانهایتان در جای خود تا زمان جوش خوردنشان استفاده می کند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5: خطرات جراحی:

روش هایی که برای فیکس کردن ستون فقرات استفاده می شود ایمن هستند. با وجود این هر جراحی خطراتی دارد، مانند خونریزی درد و عفونت. اگرچه نادر است، جراحی می تواند باعث آسیب به یک عصب و ایجاد بی حسی گزگز و یا ضعف در ناحیه پشت یا نواحی دیگر بشود. همچنین یک احتمال دیگر وجود دارد که سیمان استفاده شده در ورتبروپلاستی و کیفوپلاستی نشت بکند که می تواند باعث آسیب به نخاع شما بشود.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6: دوره نقاهت پس از جراحی:

بعد از جراحی ممکن است پشت شما درد داشته باشد. پزشکتان ممکن است مسکن تجویز بکند. همچنین شما می توانید یک کیسه  یخ در ناحیه ی جراحی قرار دهید تا درد و تورم کم شود. از پزشکتان در مورد چگونگی مراقبت از زخم سوال کنید. در صورتی که زخم قرمز یا داغ باشد یا ترشح داشته باشد با پزشکتان تماس بگیرید.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7: بازگشت به شرایط نرمال:

ممکن است شما طی چند هفته اول نیاز به فیزیوتراپی داشته باشید تا بتوانید دوران پس از جراحی را طی کنید واو به شما نشان می دهد که چگونه ورزش کنید و بهبودتان را تسریع کرده، از آسیب جدید پیشگیری کنید. راه رفتن خوب است ولی در ابتدا آرام راه بروید. بتدریج سرعت راه رفتن را بیشتر کنید و مسافت های طولانی تری راه بروید.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

8: بازگشت به فعالیتهای طبیعی:

شما باید به سرعت بتوانید پس از جراحی به فعالیت های روزمره تان برگردید ولی زیاد هم عجله نکنید. تلاش کنید مدت طولانی نایستید یا ننشینید. تا زمانی که پزشکتان اجازه نداده است از پله ها بالا نروید. برای شروع فعالیتهایی مانند جارو برقی زدن و یا کوتاه کردن علف ها منتظر بمانید. مقدار وزن اشیایی را که بر می دارید، چه مواد خریداری شده از بقالی باشد ، یک جعبه کتاب باشد یا ... به کمتر از 5/2 کیلو محدود کنید.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

مترجم و ویرایشگر : دکتر شهرام اعظمی (متخصص و جراح استخوان و مفاصل)

منبع : دکتر پیک